İgloo (kar evi) nasıl yapılır?

1. Sert bir zemin bulun: igloo yapmak için sert bir kar tabakası gereklidir. Kar küpleri yapacak kadar katı. Karın en üst katmanı yumuşak olsa bile onun altında genellikle sert kar bulunur. Güzelce bir daire çizin, evinizin temeli olacak şekilde. igloo’nun yerleştirileceği zemin maksimum 1 metre derinliğinde olmalı. Daha derin olmamalı çünkü sonra başınız derde girer . Yaptığımız igloo 2-3 kişilik.

2. Kar bloklarını hazırlayın: Kar blokları testereyle hazırlanır. Kar, taşırken kırılmayacak, dökülmeyecek kadar sert olmalıdır. Geniş olan bloklar zemin, küçükçe olanlarsa üst taraflarda kullanılır. 15-30cm’lik incelik yeterlidir. Bloklar rüzgarda bekletilerek ekstra güçlü hale getirilebilir.

3. Asıl inşaat: Her bir bloğun köşeleri, bitişiğindeki bloklara uyacak şekle getirilmeli. Üst üste koyduğunuz bloklarda belirli bir eğim olmalı ki yaptığınız şey bir kuleden farklı olsun. Bloklara eğim verirken kayak takımlarınızı destek olarak kullanabilirsiniz.

Tam daire bir temel oluşturuldu. İdeal olarak bloklar spiral şekilde yukarıya doğru uzamalı. Bu inşaatı kolaylaştırır. Girişi inşa etmeyi unutmayın. Küçük bir giriş yeterli olacaktır. Daha sonra girişi ve yapının tabanını daha da derine indirebilirsiniz. Böylelikle 10-30cm daha fazla yer kazanmış olursunuz.

4. İgloyu tamamlama: igloo kapandı. Mükemmel bir ev değil, fakat yeterince iyi. Şimdi tüm boşlukları karla doldurma zamanı. Ardından iglomuzun iç yüzeyi düzleştireceğiz. Bu elle yapılır. Eğer iç yüzey yeterince düzgünse su damlaması gibi bir sorununuz olmayacaktır. İç tasarım bittiğinde ve tüm gereksiz karları dışarı attığınızda girişi bitirme zamanı gelmiştir. L şekilli bir giriş iyi bir çözümdür ve kar girişini engeller. İlk önce bir metre derinliğinde bir L kazın. Sonra da onu bir kare blokla kapatın. Yada girişi resimdeki gibi basit tutabilirsiniz.

İşte bitti. İçerideyiz. Girişin çömelik duracak kadar yüksek oluşuna dikkat edin. Soğuk hava bu girişten içeri akacak ki iglomuz eriyip gitmesin. Not: Eğer içerde ocak gibi ısı yayıcı araçlar kullanacaksanız havalandırmanın iyi olmasına dikkat edin. Bunun için tavanda küçük bir delik yeterli olacaktır. Her zaman girişi açık bulundurun. Zemini örtmeyi ihmal etmeyin. Mumlar ışık kaynağı olarak kullanılabilir. Kara yeterince uzak tutun ki iglo erimesin.

Kaynak: www.igloobuilding.org

Bir cevap yazın

Diğer eğitim ve makaleler

Eposta Duyurularına Abone Olun

2011 yılından beri dağcılık etkinlikleriniz vaz geçilmezi!
Dağ Keçileri Spor ve Dağcılık kulübünün resmi web sayfası
Tüm hakları saklıdır ©2019 

X
X