Uyku Tulumunda Isınma – İdrar, Sıcak Su, Polar, Isıtıcı, Alüminyum Battaniye

Bazen çok zor koşullar altında kaldığımızda uyku tulumumuz yetersiz kalabilir yada vücudumuz uyku tulumunu ısıtacak ısıyı üretemeyebilir.

Uyku tulumu temel olarak bizleri ısıtan bir ürün değildir amacı ısıyı muhafaza etmektir. Uyku tulumuna girmeden önce öncelikle uyku tulumunu güzelce sallamak gerekir, bu sayede uyku tulumu içinde ki doku katmanları arasında hava oluşur ve sıcaklığı içeride muhafaza etmeye yarar. Uyku tulumunu ısıtacak vücut ısısını üretemediğimiz takdirde uyku tulumu ısınmadığı için bizi de ısıtamaz.

Tulumunda Üşüdüğümde Ne Yapabilirim?

Uyku tulumunu ısıtamadığınız ve kaldığınız çok soğuk zor koşullar altında kendinizi sıcak tutabilmek adına yöntemler geliştirmeniz gerekir, bazı tecrübelerimizi sizinle paylaşmak isterim.

Isıtıcı: Isıtıcıların temel prensibi paketini açtığınızda içinde bulunan kimyasalın hava ile tepkimeye girmesi sonucu ısı oluşturur. Ortalama 24 saat boyunca 40°C’lik ısı yayarlar. Ayrıca kıyafetiniz içinde de bu ısı yayıcıları kullanabilirsiniz. Ayak tabanı için üretilen özel modelleri de mevcuttur.

Polar ya da Kaz Tüyü Mont: Uyku tulumu içerisinde en zor ısınan bölgemiz ayaklarımızdır. Sebebi nefes alırken çıkardığımız sıcak hava uyku tulumunun üst bölgesinin ısınmasını sağlarken ayak kısmına bu hava neredeyse hiç ulaşamaz. Ayrıca eller ve ayaklar vücudumuzun en uzak kan pompalanan noktalarıdır. Uyku tulumunda etrafında ki boşluk sebebi ile ayaklarımız üşümeye başlar. Bu gibi durumlarda. Polarımızı, kaz tüyü montumuzu ya da benzer bir malzemenin içine ayaklarımızı sokarak uyku tulumuna girdiğimizde ayaklarımızın sıcak kalmasını sağlayabiliriz.

Alüminyum Battaniye: Alüminyum Battaniye prensip olarak ısının kaçmamasını sağlar. Yani vücut ısınızı size geri yansıtarak sıcak kalmanızı sağlar. Lakin vücudunuzu Alüminyum Battaniye ile sardığınız takdirde Alüminyum Battaniye nefes almadığı için bir süre sonra terlemeye ve çok fazla sıvı kaybı yaşamaya başlarsınız. Çok zor koşullar altında kalınmadığı sürece ısınmak için tercih edilmemelidir.

İdrar / Sıcak Su: Bazı durumlarda suyunuz çok değerli olabilir yada yakıtınız azaldığı için sıcak su yapamayabilirsiniz. Bu durumda vücudumuzun doğal atımı olan idrarı kullanmak hayat kurtarıcı olabilir.

  • Erkekler;
    1,5 lt lik pet şişeye idrar ihtiyacını gidermek koşuluyla, tabi bunu olabildiğince steril yapmak lazım :). Akabinde uyku tulumu içerisine alarak ısınmanızı sağlayabilirsiniz. Denenmiş bir yöntem olup zor koşullarda yapılabilir.
  • Kadınlar;
    Bu konuda kadınlar doğal olarak erkeklere nazaran daha şanssızlar dır. Onlar için üretilen özel aparat sayesinde bu şansızlığı ortadan kaldırabilirler. Örnek bir ürün GoGirl.

Bir cevap yazın

Diğer eğitim ve makaleler

X
X