K2 dağı – K2 Mountain – Tunç FINDIK

Mili dağcımız Tunç FINDIK’ın K2 dağına tırmanışını belgesel tadında anlatan bir film.Karakurum’da Pakistan-Çin sınırı üzerinde bulunan K2 Dağı, 8.611 metreye ulaşan yüksekliğiyle, Everest’ten sonra dünyanın en yüksek ikinci dağıdır. Dağın diğer anıldığı isimleri ise Çhogori/Kogir, Ketu/Keçu, Zalim Dağ ve tam kabul görmemiş başka ismiGodwin Austin ‘dir. Zorluk bakımından ise ilk sırada yer alır ve dolaysıyla dağcılar arasında zirvesi bir nevi “kutsal zirve” olarak görülür. K2 Dağı, 25% gibi yüksek ölüm oranıyla “öldürücü dağ” ve “zalim dağ” olarak nam salmıştır.

Dağ K2 ismini, Britanya sömürgesi dönemindeki Hindistan’ın Kapsamlı Trigonometrik Harita Ölçümü sırasında Karakurum Dağlarıölçülürken göze çarpan iki zirvenin K1 ve K2 olarak adlandırılmasından almıştır. Bu ölçümlerde eğer varsa öncelikle yerel adlandırmaya yer verilmiş ancak K2 zirvesi için bilinen bir yerel ad bulunamamıştır.

K2, 8.000 m’den yüksek 14 dağ arasında çıkış sayılarına göre zirvesine en zor varılabilendir. Bunun başlıca birkaç sebebi ise dağın aşırı dik olup teknik beceri gerektiren birçok safhası olması, düşen kaya parçaları ve çığ çökmesi olarak gösterilebilir. İlk başarılı zirve çıkışını 1954 yılında bir İtalyan ekip yapmıştır. Liderliğini Ardito Desio’nun yaptığı bu ekipte zirveye ulaşabilen dağcılar Lino Lacedelli ve Achille Compagnoni’dir. K2’ye tırmanan ilk kadın Polonyalı dağcı Wanda Rutkiewicz olmuştur.Türkiye’den ilk çıkışı 2001 yılında Nasuh Mahruki gerçekleştirmiştir. Öte yandan bu zirve yapan dağcıların ismi anılırken bilinmesi gereken başka bir gerçek de dağcıların asıl eşyalarını hem de dağcılar gibi özel giyim kuşamları olmadan, üstelik, onlara kimi zaman rehberlik ederek zirveye taşıyan yerel halktan hamalların durumudur. Ekmek parasının peşindeki son derece fakir bu Pakistanlı veya Nepalli hamallar olanaksızlık içinde eşya taşırken veya zorlu geçitlerde rehberlik yaparken sıklıkla ölümle karşılaşmaktadır. K2 zirvesini tırmanmak isteyen dört kişi başına bir hamal hayatından olduğu için bu tırmanışların durdurulması dahi istenmiş. Ancak en zor oluşu sebebiyle K2 zirve tırmanışı dağcıların tutkusu konumunu yitirmemiştir.

Bir cevap yazın

Diğer filmler ve belgeseller

Eposta Duyurularına Abone Olun

2011 yılından beri dağcılık etkinlikleriniz vaz geçilmezi!
Dağ Keçileri Spor ve Dağcılık kulübünün resmi web sayfası
Tüm hakları saklıdır ©2019 

X
X